piątek, 17 lutego 2012

Pierwszy objaw Ból

NIGDY NIE LEKCEWAŻ BÓLU !

      Każdy z nas wie czym jest ból i na pewno kiedyś go poczuł. Często oddalibyśmy wszystko żeby tylko nie odczuwać bólu. Wyobraź sobie świat bez bólu, nawet jeśli byłbyś bardzo chory lub uległ wypadkowi nie czułbyś żadnego bólu- nigdy więcej! Czyż nie brzmi to wspaniale?
Być może tak jednak nasz organizm bez tego bardzo istotnego objawu byłby w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Ból -dar od natury- jest dla nas najskuteczniejszym objawem ostrzegającym o niebezpieczeństwie. Sprawcą bólu jest  mózg, który wykryte uszkodzenia ciała objawia nam poprzez ból, wysyłając sygnały aż do momentu usunięcia jego przyczyny. Co by się stało gdybyśmy nagle przestali czuć ból? Co by się stało gdybyśmy np.: podczas upadku nie wiedzieli że złamaliśmy rękę lub mamy pękniętą czaszkę? Gdybyśmy nie czuli objawu jakim jest ból, to każda kontuzja bądź dolegliwość doprowadziłaby do pogłębiania się stany chorobowego a w konsekwencji mogłoby doprowadzić a nawet na pewno doprowadziłoby do śmierci lub trwałego kalectwa. 
      Każdy z nas reaguje na ból w inny sposób jak również z różną intensywnością. Niektóre osoby są kompletnie nie czułe na ból, dla innych natomiast najmniejsza fizyczna dolegliwość jest totalną gehenną dlatego też nie należy oceniać znaczenia bólu na podstawie jego intensywności. Wiele większe znaczenie ma fakt w jaki sposób dany ból się objawia. 
  • Jaki jest ból? Ból może być tępy i ściskający, ostry, przeszywający lub palący.  
  • Kiedy boli? Niektóre choroby objawiają się  o pewnych porach dnia lub po konkretnych czynnościach
  • Czy prócz bólu występują inne objawy? Tj. nudności, gorączka, wymioty, wysypka, itp.
  • Gdzie boli? Umiejscowienie bólu jest znaczenie ponieważ naprowadza nas na odpowiedni rodzaj choroby, chociaż czasami nie ma to żadnego znaczenia ponieważ ból "potrafi" przemieszczać się do różnych miejsc wykorzystując do tego szeroko rozwinięty w naszym organizmie system nerwowy.

JAK I DLACZEGO ODCZUWAMY BÓL?

   Odczuwanie bólu uzależnione jest od naszego układu nerwowego, a konkretnie od jego dwóch części składowych. Po pierwsze nerwy, które reagują na objawy chorobowe lub zranienia i alarmują mózg nie mogą być uszkodzone. Po drugie mózg musi być zdolny do właściwej oceny otrzymanej informacji, aby mógł poinformować nas o zaistniałym uszkodzeniu i w której części naszego ciała miało ono miejsce. Istnieje wiele chorób które mogą uszkodzić zdolność do rejestrowania i przesyłania objawów bólowych. Bardzo ważną rolę odgrywa również rdzeń kręgowy który jest jakby mostem dla sygnałów bólowych w drodze do mózgu. Może on być przerwany w skutek różnych chorób bądź urazów mechanicznych. Może się zdarzyć również sytuacja, że nerwy i rdzeń kręgowy będą funkcjonowały prawidłowo a w wyniku uszkodzeń np. wylewu krwi uszkodzeniu ulegnie mózg. Spowoduje to jego niezdolność do interpretacji przesyłanych informacji. 
   Jak już wspomniałam wcześniej najlepszą metodą uśmierzania bólu jest dotarcie do jego źródła.Niestety czasami zdarza się tak, że znamy przyczynę a nic nie możemy zrobić jak na przykład AIDS. W takich stanach dopuszczalne jest również umyślne przerwanie połączeń nerwów przewodzących objaw jakim jest ból przerwanie o następuje w wyniku zabiegu chirurgicznego. Dopuszczalne jest również bardzo silne środki uśmierzające ból a nawet silne narkotyki. Na szczęście w życiu codziennym spotykamy się z mniej drastyczną formą bólu, co pozwala nam unikać zażywania silnych środków przeciwbólowych oraz narkotyków. Należy pamiętać, że leki przeciwbólowe nie są w stanie wyleczyć podstawowej przyczyny bólu. 


BÓL GŁOWY

    Ból głowy jest to najbardziej rozpowszechnionym, uciążliwym i wycieńczającym z bólów. Okolicznościowy ból głowy może być objawem, np.: zdenerwowania, głodu, zmęczenia, zaparć, nadwyrężonego wzroku. Jednakże czasami dopada nas zupełnie inny rodzaj bólu głowy, który jest dla nas zupełnie obcy, nieznany i z reguły niespodziewany.  Zaczyna się bez żadnej przyczyny i albo nie chce ustąpić albo bardzo szybko wraca.  Zapoznamy się teraz z rodzajami bólów głowy oraz z objawami poszczególnych bólów.
    Najczęściej spotykany jest ból napięciowy, który objawia się poprzez:
  • odczuwany w tyle głowy oraz w szyi i rzadko jest jednostronny
  • może trwać tygodniami lub miesiącami z krótkimi przerwami oraz z różnym natężeniem
  • napady bólowe mogą zaczynać się o każdej porze dnia
  • jest to zazwyczaj ból uciskający, rzadko pulsujący 
  • nigdy nie towarzyszy mu gorączka
Kolejnymi bólami są bóle migrenowe objawiające się w zupełnie inny sposób
  • występują tu tak zwane bólowe okresy ostrzegawcze przed bólem właściwym. Czas ich trwania waha się pomiędzy minutami a godzinami, w czasie tym odczuwane może być zmęczenie, pogorszenie nastroju, możliwe są również zaburzenia widzenia w postaci błysków światła oraz problemy neurologiczne objawiające się zaburzeniami czytania a nawet mówienia
  • ból migrenowy jest jednostronny i u danej osoby występuje zazwyczaj z tej samej strony. Jest to ból pulsujący, pojawia się zazwyczaj rano i nasila się w czasie od pół godziny do godziny.
  • Napady mogą powracać co kilka dni lub tygodni, ale zdarza się tak, że nie występują kilka miesięcy. Trwają wiele godzin, ale zazwyczaj nie dłużej niż jeden, dwa dni.
  • Przyczyną migreny może być na przykład alkohol lub nie które produkty spożywcze, np. czekolada.
  • Połączone są często z wymiotami lub nudnościami a ulgę przynosi sen.
    Kolejne, to gromadne bóle głowy, są one odmianą migreny. Pojawiają się przeważnie u mężczyzn w odróżnieniu od typowych bólów migrenowych. Ból usytuowany jest poza gałkami ocznymi, pojawia się nagle bez sygnałów ostrzegawczych, swoje apogeum osiąga w przeciągu pięciu do dziesięciu minut i znika po upływie około godziny. Często może być przerwany przez alkohol. Sen nie jest niestety lekiem na tej rodzaj dolegliwości, wręcz przeciwnie. Bóle pojawiają się przez wiele tygodni a potem ustępują. 
   Ból głowy spowodowany nowotworem mózgu ma również swoje charakterystyczne objawy:
  • Natężenie bólu jest stałe i stopniowo się nasila
  • jest najsilniejszy rano
  • zwiększa się po wysiłku, przemęczeniu, kaszlu, kichaniu, dźwiganiu; ulgę przynosi leżenie. Czasem towarzyszą mu nudności i wymioty
    Jeszcze innym rodzaj bólu dotykający ludzi starszych cierpiących na zapalenie tętnicy skroniowej. W chorobie tej trudności sprawia przeżuwanie pokarmów, problemu wzrokowe, gorączka, utrata wagi. Ból ten trwa wiele dni lub tygodni, jest jednostronny a miejsce bólu można wskazać jednoznacznie palcem. Rozpoznanie tego stanu potwierdza się poprzez wykonanie biopsji źle funkcjonującej tętnicy. Chorobę tą leczy się za pomocą steroidów, jednakże nie chroni to przed udarem mózgu lub ślepotą.

    Zapalenie zatok to kolejna przyczyna bólów głowy. Ból jest bardzo podobny do klasycznego bólu głowy jednakże charakteryzuję się kilkoma specyficznymi objawami.
  • rozpoczyna się w trakcie silnego przeziębienia lub chwilę po nim
  • zlokalizowane w określonej okolicy twarzy lub głowy
  • bardzo krótki proces nasilania się
  • nagły, gwałtowne ruchy, kaszel oraz kichanie mogą być przyczyną zwiększenia bólu
  • negatywny wpływ na ból ma również alkohol, gwałtowna zmiana temperatury otoczenia
    Wyróżniamy jeszcze kilka mniej popularnych bólów głowy:
  • gorączka w każdej chorobie może być przyczyną bólu głowy
  • nerwoból nerwu trójdzielnego (silne strzelające bóle głowy trwające zaledwie kilka secund)
  • urazy czaszki
  • Krwawienia wewnątrz czaszkowe 
  • problemy z oczami, źle dobrane okulary, jaskra
  • leki przyjmowane na inne choroby
  • wysokie ciśnienie tętnicze krwi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz