sobota, 18 lutego 2012

XXI wiek wiekiem pod znakiem guzów i nowotworów

GUZY I NOWOTWORY
   Zgrozą naszych czasów stały się wszelkiego rodzaju guzki lub nowotwory. Ludzie drżą na samą myśl o prawdopodobieństwie znalezienia na swoim ciele guza, gdyż traktowany jest on często jak wyrok. Obawy takie wynikają często z niewiedzy, powinniśmy mieć świadomość tego, że nie każdy guz jest śmiercionośny. W tej części blogu dowiesz się kiedy rzeczywiście powinniśmy obawiać się guzków. Jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego też jeżeli kiedykolwiek znajdziesz na swoim ciele podejrzany guz powinieneś wykonać badania, aby uzyskać pewności co do zagrożenia jakie stwarza on dla twojego organizmu.
    Przedstawię ci teraz kilka rodzajów guzów które należałoby poznać: tłuszczaki, włókniaki, krwiaki podskórne, powiększone i przemieszczone narządy, ropienie, nowotwory.


KIEDY GUZ NIE JEST NOWOTWOREM

    Jak wcześniej wspomniałam, nie wszystkie guzy są nowotworami, większość z nich są łagodnymi zmianami, inne są wynikiem zakażenia, zapalenia lub przeszkody w przepływie krwi lub jakiegoś innego płynu. Należy pamiętać, że jeżeli obrzmienie pojawia się nagle i jest bolesne, to prawdopodobnie jest objawem urazu lub zakażenia. Natomiast jeżeli powstaje stopniowo i bezboleśnie może być guzem nowotworowym. W środowisku lekarskim znana jest reguła siedmiu według której guz istniejący nie dłużej niż siedem dni jest prawdopodobnie skutkiem zakażenia, przez siedem miesięcy  nowotworem , a przez siedem lat czymś, z czy się urodziliśmy.





OBRZMIAŁY JĘZYK

     Prawie nikt z nas nie zwraca uwagi na wielkość języka, ponieważ wszelkie zmiany dotyczące jego wielkości są dla nas trudno zauważalne. Jeżeli jednak zauważysz chociażby minimalne obrzmienie jeżyka, może to oznaczać reakcję alergiczną na spożyte pokarmy lub na leki jakie ostatnio zażywałeś. Obrzęk języka często powoduje polopiryna. Obecność wysypki skórnej w formie pokrzywki w jakimkolwiek miejscu jest rozstrzygająca dla stanu alergicznego. 
       Obrzmiały język może być objawem następujących schorzeń:
  • niedoczynność tarczycy
  • nowotwór przysadki mózgowej, który wydziela zwiększoną ilość hormonu wzrostu, co jest przyczyną masywnego przerostu języka, palców oraz żuchwy
  • groźna infekcja paciorkowca w jamie ustnej, powoduje obrzmienie i boleść języka
  • stan zwany skrobiawicą, spowodowane nieprawidłowym gromadzeniem się białka w języku. Dotyczy to także serca, wątroby, nerek a w zasadzie każdego narządu
  • białaczka i inne złośliwe rozrosty mogą zająć język, zwiększając jego wielkość.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz